Newsflash offentlig
[search 0]
Mer

Download the App!

show episodes
 
Newsflash, hosted by Spenser Walsh is a progressive political podcast dedicated to exposing the truth about the world we live in today, through the use of great journalism, analysis and opinion from experts on the day's news. Newsflash has new episodes every Monday Wednesday and Thursday.
 
Ari Gosch und seine markante Stimme sind nicht nur Hörer*innen verschiedener RBB-Wellen wie Antenne Brandenburg, Radio Eins und Inforadio seit über 25 Jahren bekannt, sondern auch dem Musical-Publikum in vielen großen Hallen Mitteleuropas. Seit einer Weile ist nun auch Claudia Jakobshagen mit im News-Boot von Eilmeldung. Der neue Podcast EILMELDUNG! steht für öffentlich-rechtlich geschärfte höchstmöglich seriöse Recherche und Präsentation sowie für spannende, einfühlsame, aber auch satirisch ...
 
The big question is: how can you fix and transform your organization’s most important foundation - your software - into an asset which allows you to become better every single day? Each department is at its best when it can smoothly, efficiently and productively operate and to do that, you need to pay attention to the lifeblood of your organization - your software. The custom software creation geniuses at ArchitectNow are presenting this podcast as a way to help leaders think more strategica ...
 
Loading …
show series
 
Пентагон најави нов пакет помош за Украина со оружје и друга воена опрема во вредност од 275 милиони долари; Зеленски рече дека воздушните руски напади продолжуваат; Израел се подготвува за избори на први ноември - За ова и повеќе „Њусфлеш“Av VOA
 
Лошиот квалитет на воздухот во Западен Балкан причина за повеќе од 30.000 предвремени смртни случаи; Бајден ја предупреди Русија да не користи нуклеарно оружје; Националните гробиштата Арлингтон со еколошки практики на погребување - За ова и повеќе во „Њусфлеш“Av VOA
 
Њусфлеш - Израелскиот претседател Исак Херцог планира да ги сподели разузнавачките информации за иранските беспилотни летала што ги користат руските сили во Украина на денешната средба со американскиот претседател Џо БајденAv VOA
 
Њусфлеш - Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денес повика на поддршка за „брза рехабилитација“ на Украина бидејќи таа се соочува со, како што ги нарече напади од страна на руските сили врз цивилната инфраструктура.Av VOA
 
Themen in der 44. KW: Der Kapitalismus ist angewiesen auf Frauen in Niedriglohn, in Befristung und Teilzeitarbeit, so DIE LINKE. | Wenn sich Männer an der Bestätigung des relativen Stellenwertes von Frauen beteiligen, liegt das in ihrem Interesse, analysieren Cheryl Benard und Edit Schlaffer in DER MANN AUF DER STRASSE. | Dadurch, dass Frauen wenig…
 
Њусфлеш - Руското Министерство за одбрана соопшти дека министерот за одбрана Сергеј Шојгу во неделата изразил загриженост до своите колеги од САД, Велика Британија, Франција и Турција за „можните украински провокации кои вклучуваат „валкана бомба“Av VOA
 
Њусфлеш донесува: Какви се изгледите за заеднички сили на Русија и Белорусија?; Дали за успех во музичката кариера е неопходно да се биде во Нешвил? - се чини дека тоа време е поминатоAv VOA
 
Њусфлеш донесува - Во анексираниот Крим Татарите се особено загрижени иако законот е на нивна страна; Дали милионите бегалци моментално во Турција се потенцијална опасност за регионот? .Av VOA
 
Њусфлеш - Американскиот претседател Џо Бајден ќе објави ослободување на 15 милиони барели нафта од стратешките резерви на САД, дел од одговорот за намалување на производството, објавено од земјите на ОПЕК +.Av VOA
 
Њусфлеш - САД соопштија дека Иран ја прекршува резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со испорака на беспилотни летала за Русија. Се заложија за зголемен притисок врз Техеран.Av VOA
 
Њусфлеш - Украинските власти соопштија дека беспилотните летала се дронови Шахед од иранско производство, кои Русија ги користела за извршување на таканаречените камикази напади во кои дронот намерно се удира во целтаAv VOA
 
САД ја објавија стратегијата за национална безбедност - Кина и Русија најголема закана; Зеленски најави дека ќе формира специјален трибунал за воените злосторства на Русија; Какви биле врските на Моцарт со Украина?- За ова и повеќе во „Њусфлеш“Av VOA
 
Нови напади на Киев со дронови управувани од руските сили; Приватни пилоти од САД превезуваат помош во Украина; Криптовалутата може да помогне во транзицијата кон чиста енергија - За ова и повеќе во „Њусфлеш“Av VOA
 
Што забележа извештајот на ЕК за напредокот на Македонија?; Средби во Брисел за одбранбените потреби на Украина; САД велат дека немаат индикации оти Путин ќе искористи нуклеарно оружје - За ова и повеќе во „Њусфлеш“Av VOA
 
Њусфлеш - Неколку часа пред состанокот на Зелеснки со лидерите на Г7, украинската државна служба за вонредни состојби извести за повеќекратни нови ракетни напади во Запорожје во кои загина најмалку едно лице.Av VOA
 
Њусфлеш донесува: Путин не се шегува кога зборува за употреба на нуклеарно оружје, вели Бајден; Марихуаната декриминализирана на федерално ниво; Раселени домови за деца без родители во УкраинаAv VOA
 
Њусфлеш - Претпочитат профит, наместо заштита на приватноста на корисниците - обвинува свиркач за состојбите во социјалните медиуми; војна на дронови; замислете да ве транспортираат од Њујорк до Вашингтон - за помалку од 30 минути?Av VOA
 
Themen in der 40. KW: Iraner*innen suchen nach der deutschen feministischen Außenpolitik.|Der von Industrie, Verkehr und Landwirtschaft in Deutschland verursachte Klimawandel kostet jährlich rund 6,6 Milliarden Euro. | Etliche Flächen bundesweit können in Zukunft nicht mehr genutzt werden. | Reste von Schuhen, Sweatshirts und Stoffen globaler Kleid…
 
Рускиот претседател Владимир Путин ги потпиша договорите за анексија на четирите украински области, и рече дека ќе ги искористи „сите расположливи средства“ за да ги заштити; САД најавија нови санкции против Москва по анексијата; ОН ја осудија анкесијата како нелегална - За ова и повеќе во „Њусфлеш“Av VOA
 
Белата куќа изјави дека очекува Русија ќе го искористи лажниот референдум во Украина како изговор за анексија на украинските области; Украина и сојузниците го отфрлија референдумот како нелегитимен и најавија нови санкции - За ова и повеќе во „Њусфлеш“Av VOA
 
Loading …

Hurtigreferanseguide

Copyright 2022 | Sitemap | Personvern | Vilkår for bruk
Google login Twitter login Classic login